Rozhovor STOP & READ

ROZHOVOR S TRENÉREM WR

Pojďme se společně podívat pod pokličku připravujícího se týmu na MČR v mobilních hrách a e-sportu. Hráči sice tvoří celou hru a mají převážný podíl na vítezství, ale kdo je přeci jen mozkem celého týmu? Jednoznačně trenér.

Máte jedinečnou šanci si přečíst rozhovor s naším trenérem, jehož jméno zní Alin „Movila“ Roberto.

Z předchozího článku si můžete pamatovat, že náš trenér je původem z Rumunska, který nyní tráví čas ve Španělsku nejen kvůli studiu, ale určitě i kvůli energii, kterou získává a následně překlápí do samotné hry a tréninku. Jsou chvíle, které si chceme zapamatovat na celý život, a právě proto si myslíme, že rozhovor bude jednou z nich. Pojďte si ho přečíst i Vy a zjistěte, jaký Alin ve skutečnosti je.

1. Původem pocházíte z Rumunska. Jak se stalo, že nyní žijete od 11 let ve Španělsku? Byl pro Vás šok se přestěhovat takhle daleko?

Žiji ve Španělsku s rodiči od té chvíle, co se rozhodli se přestěhovat. Jelikož jsem tu vystudoval všechny školy, nějak to osobně nepociťuji.

2. Jste stále studentem. Můžeme vědět co studujete?

Dokončil jsem bakalářské studium v oboru Ekonomiky a nyní studuji magisterské v oboru Kvantitativní finance a bankovnictví.

3. Co Vás přimělo k tomu, abyste začal hrát právě e-sporty? Co na to říká rodina?

V mých 5 letech jsem dostal počítač od svých rodičů a od té doby jsem si našel cestu k hrám. Moje rodina je velice chápavá a podporují mě v mé činnosti. Navíc se už smířili s tím, že se časy mění a e-sporty tu zůstanou.

4. Jak dlouho se e-sportům věnujete?

E-sporty jsem začal hrát ve svých 8 letech, kdy jsem začínal hrát Counter Strike, World od Warcraft, Guild Wars 2, League of Legends a mnoho dalších. Wild Rift je ovšem ale první krůček k provozování profesionálního e-sportu.

5. Jak se podle Vás liší e-sport od toho klasického?

Klasické sporty musíte začít v co nejranějším věku. Když se podíváte například na fotbal, děti začínají v 5 letech hrát a mají trenéry, které je dovedou k nejlepším výsledkům a potencionální kariéře. V e-sportu je to trošku podobné. Čím dříve se k tomu dostanete, tím lépe, ale všechno další záleží na vás. Odlišností stále bývá to, že lidé e-sport vidí stále jako hry, kterými jsou, ovšem když je začnete srovnávat, zjistíte, že se stanou stejně vážnou záležitostí jako klasický sport. Společnost se ale stále nedostala do bodu, kdy uvidí, že stejně jako fotbal nebo hokej, i e-sporty vyžadují oběti, nasazení a disciplínu. Nemluvě také o talentu.

Pokud jde například o pracovní podmínky, u klasických sportů lidé většinou odcházejí okolo 35 let, ale záleží samozřejmě na druhu sportu. V e-sportech jsou lidé zvyklí odcházet ve 25 letech z důvodu, že reflexy a koncentrace jsou stále dobré, ale už ne takové. Ve fotbale potřebujete dobrou kondičku, v e-sportech to závisí převážně na vašem mozku a myšlení.

6. Přemýšlel jste někdy nad sportem jako je hokej, fotbal atd.?

Když jsem byl mladší, hrával jsem za školní ligu fotbal jako brankář. Nebyl jsem ale dostatečně motivovaný k tomu, abych se zlepšoval. Měl jsem fotbal rád, ale nebral jsem ho tolik vážně jako například jiní.

7. Láká Vás zkusit i něco jiného než e-sport? Nebo je to něco, co Vás bude provázet životem?

Vzhledem k tomu, že studuji magisterský program, předpokládám, že budu pracovat v oddělení finančních rizik nebo jako finanční poradce. E-sporty se ale hodně rozrůstají, tudíž bych neodmítal zůstat v tomto světě dlouhodobě.

8. Máte nějaké další koníčky, kterým se rád věnujete?

Rád hraji videohry, čtu noviny, samozřejmě spím (jako každý :-D), trávím čas s kamarády a poslouchám hudbu klidně 5 hodin v kuse, když mezitím dělám něco jiného.

9. Kdybyste měl možnost se sebrat a odletět někam po světě, kam by to bylo?

Rád bych navštívil Spojené státy americké, protože mě svým způsobem velmi zajímají a rád bych je poznal.

10. Lidé jsou zvyklí na tradiční trenéry, kteří tvoří věkovou kategorii okolo 40 let. Jak je možné, že jste se stal trenérem tak mladý?

V e-sportech se nachází hráči v rozmezí 18-24 let. Mnoho trenérům je okolo 20 let. Jelikož jsou e-sporty spojené s další generací, průměrný věk je okolo té 20. Jak jsem již zmiňoval, mnoho hráčů odchází okolo do 25 let, tudíž se stále pohybujeme v dosti raném věku a stále je to „něco nového“.

11. Máte nějaký tip, který Vás osobně dostal na pozici trenéra?

Zprvu by lidé měli asi vědět, že není jen jeden trenér, ale tři druhy. První je strategický trenér, poziční a hlavní. Dle názvu je jasné, co má na starosti první, vytváří strategie hry. Poziční musí zvládnout postavení hráčů a chyby či neoptimální využití pozice. Musí vést a přimět hráče, aby pochopili, proč je dobré zůstat na určitých pozicích. Hlavní trenéři jsou ti, kteří řeší projekt hráče a musí vědět o všem. Jsou také známí tím, že drží celý tým a má své představy o technických aspektech hry.

12. Máte za sebou již několik týmů, se kterými jste spolupracoval. Jak jste se dostal do tohoto týmu?

Byl jsem kontaktován, abych přišel do týmu. Viděl jsem, že je to vítězný projekt, který potřeboval nějaké opravy a rozhodl jsem se na to vsadit. Vsadím se, že na turnaji podáme bezchybný výkon národní akce.

13. Jak se s týmem dorozumíváte? Anglicky? Co když někdo z nich nerozumí? Nebo máte pravidlo, že hráči musí umět mluvit anglicky?

Každý hráč se dorozumí anglicky ve chvíli, kdy máme tréninky, tudíž jazyková bariéra u nás není.

14. Byl jste již v České republice? Co prvního se Vám vybaví, když se řekne právě Česká republika?

Zatím jsem v České republice nebyl, ale rád bych ji navštívil. První, co se mi vybaví, je Praha.

15. Znáte nějaké české slovo?

Prosím.

16. Za pár dní vás s týmem čeká mistrovství v Brně. Jak vypadá příprava s týmem?

Všechno jde podle našeho plánu a očekáváme, že tento turnaj bude absolutní vítězství.

17. Jak motivujete svůj tým k dobrým výsledkům? Jak často máte tréninky?

Motivace je převážně o pokroku. Jestliže hráč nevidí pokrok, přestane být motivován. Zkusme si to představit v případě, kdy lidé chodí do posilovny, ale po měsíci přestanou, protože nevidí žádný pokrok v tom, co dělají. Oproti tomuto příkladu, kdy je potřeba vydržet, aby přišly výsledky, e-sport je o dost rychlejší a jeden měsíc dělá opravdu dost. Co se týče tréninků, děláme 5 scrimů týdně s 1 nebo 2 sezeními po 2 hodinách, kde se zaměřujeme na různé aspekty, jako jsou například začátky ve hře, zaměřujeme se na naše přednosti a nedostatky, které vylepšujeme atd.

18. Co byste vzkázal fanouškům, kteří Vás podporují a těší se na mistrovství?

Nezklameme vás a uděláme maximum pro to, abychom národní akci vyhráli. Děkuji za to, že nás podporujete a budete i dál.

Autor: Barbora Benešová